REFUNDACJE APARATÓW SŁUCHOWYCH – NFZ, PFRON (PCPR, MOPS)
Od początku roku 2023 obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia odnośnie refundacji na aparaty słuchowe, wkładki uszne oraz urządzenia wspomagające słyszenie.
Refundacje dla dzieci i osób do 26 roku życia przyznawane są raz na 3 lata, natomiast na dla osób powyżej 26 roku życia raz na 5 lat. Wyjątkiem jest tutaj refundacja na urządzenia wspomagające słyszenie, która jest przyznawana raz na 5 lat, ale tylko dla osób do 26 roku życia.
Refundowane są dwa aparaty słuchowe dla każdej osoby z niedosłuchem, pod warunkiem że wartość utraty słuchu przekracza 30 dB HL u dziecka i młodzieży do 26 roku życia oraz 40 dB HL u osoby dorosłej powyżej 26 roku życia (dotyczy ucha na które jest zakładany aparat słuchowy).
UWAGA! Od ceny aparatów słuchowych odliczamy kwotę przysługującej refundacji NFZ. Pacjent dopłaca tylko różnicę w cenie.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Jakie kroki należy podjąć aby otrzymać refundację NFZ?
1. Wykonanie badania słuchu w punkcie protetyki słuchu – Zapraszamy
2. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania do specjalisty*
3. Wizyta u lekarza laryngologa (specjalisty*) – zabieramy wynik badania słuchu i skierowanie (wcześniej oczywiście należy zarejestrować się na wizytę).
4. Laryngolog (specjalista*) wystawia zlecenie (wniosek) na aparat słuchowy oraz na wkładkę uszną.
5. Ze zleceniem wracamy do punktu protetyki słuchu w celu doboru i dopasowania odpowiedniego aparatu słuchowego.
* Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie: audiologii i foniatrii, audiologii, otolaryngologii, otolaryngologii dziecięcej, otorynolaryngologii, laryngologii
Dofinansowanie do aparatów słuchowych z PFRON
(Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)
Dla osób posiadających grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności, możliwe jest dofinansowanie ze środków PFRON. Jego wielkość jest uzależniona od powiatu oraz okresu w którym pacjent stara się o dofinansowanie. Środki PFORN wydawane są przez tzw. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR dotyczy osób zamieszkujących w powiecie danej miejscowości) oraz MOPS (MOPR) w dużych miastach wojewódzkich.
Wielkość refundacji ze środków PFRON jest zróżnicowana i jest ustalana odrębnie dla danego województwa na konkretny rok kalendarzowy.
Osoby z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności lub grupą inwalidzką, mogą otrzymać aparat słuchowy bezpłatnie!
Aby znaleźć odpowiedni PCPR dla Państwa powiatu prosimy kliknąć na poniższy link:
http://www.pcpr.info/znajdzswojpcpr, lub wpisać „PCPR nazwa miasta” w wyszukiwarce google (www.google.pl)
Chcąc znaleźć MOPS (MOPR) dla Państwa miejsca zamieszkania, prosimy wpisać „MOPS nazwa miasta” (np.: MOPS Warszawa) w wyszukiwarce google (www.google.pl)
Na powyższych stronach w zakładkach „powiatowy zespół do spraw orzekania niepełnosprawności”, można dowiedzieć się również w jaki sposób można uzyskać „orzeczenie niepełnosprawności”.